Испания на финал след драма във Форталеза

Испания ще играе на финала на турнира за Купата на конфедерациите в Бразилия, след като отстрани Италия след изпълнение на дузпи във втория полуфинал. Двата тима не успяха да си отбележат гол 120 минути игра, а при дузпите им трябваха цели седем удара, за да триумфира накрая световния и европейски шампион със 7:6.  Решителният пропуск за “адзурите” направи Леонардо Бонучи, а следващият изпълнител на “ла фурия” Хесус Навас не сгреши и така Испания ще се изправи срещу домакина Бразилия в спора за единствения трофей, който липсва в колекцията й. “Селесао” ден по-рано се класира на финала  след изстрадана победа с 2:1 над Уругвай.

На трибуните на стадиона във Форталеза беше  и колумбийската попдива Шакира, която подкрепяше любимия си Жерар Пике от състава на Испания. Противно на предварителните очаквания по-активният отбор в началото на мача беше съставът на Италия, който стигна до първи удар към вратата чрез Джакерини в третата минута. Изстрелът на нападателя обаче мина далеч от целта. Пет минути по-късно Кандрева стреля опасно към вратата на Касийяс, след изпълнение на ъглов удар от Пирло, но топката отново не порази целта. До този момент играчите на Чезаре Прандели се справяха с тактическите указания да задържат повече топката, а футболистите в средата на терена спираха далеч от вратата на Буфон атаките на иберийците.

В 15-ата минута Иниеста преодоля няколко футболисти на Италия и се опита да намери Торес опасно пред вратата, но подаването му беше пресечено от отбраната на “скуадра адзура”. Още в следващата атака Джилардино стигна до опасно положение, но ударът му не затрудни Касийяс. В 17-ата минута Маджо беше оставен непокрит зад испанската отбрана, Пирло видя това и се опита да го намери с топката, но Касийяс излезе напред и предотврати опасността. След половин час игра италианците трайно се настаниха в половината на Испания, а вратарят Джанлуиджи Буфон си позволи да излезе почти до центъра, за да поема върнатите към него топки.

В 34-ата минута Педро се опита да изведе в коридор Фернандо Торес след атака отдясно на вратата, но пасът беше пресечен. В следващата атака последва най-голямата опасност пред вратата на Испания. Джакерини нахлу в наказатеното поле отляво, излъга двама бранители и центрира към Маджо, който с летящ плонж стреля с глава, но Касийяс отново се справи. Отговорът на “ла фурия” беше светкавичен. Торес получи топката в наказателното поле, освободи се от опеката на бранителите и стреля, но неточно. До края на полувремето двата тима не създадоха опасни положения и така се прибраха на почивката при нулево равенство.

В игра през второто полувреме за Италия се появи Монтоливо, който замени Бардзали. Смяна беше извършена и в състава на Испания. Хесус Навас замени останалия незабележим през първата част Давид Силва в 53-ата минута. През второто полувреме испанците заиграха по-активно и задържаха повече топката, но “адзурите” им отвръщаха с бързи контраатаки. Като цяло двубоят запази характера си на тактическо надиграване, а темпото продължава да не е много високо.

Пет минути преди края Испания пропусна да нанесе удара си в мача. Навас проби отдясно на вратата, намери Пике на точката на изпълнение на дузпа, но централният бранител на “ла фурия” изпрати топката над вратата. Идентична ситуация се разигра и 60 секунди преди края на редовното време. След пробив в същата зона Навас центрира, футболист на Испания отклони топката към намиращия се пред вратата Хуан Мата, но той не успя да отправи добър завършващ удар. В заключчителните секунди на редовното време испанците имаха нова възможност. След изпълнение на фаул топката беше изпратена в наказателното поле, където няколко футболисти с червени фланелки се разминаха с нея, а накрая Пике е я изпрати в аут. Така двубоят стигна до продължения.

“Скуадра адзура” започна вихрено в допълнителното време. Атака отдясно завърши с удар на Джакерини в страничната греда. Допълнителното време завърши с положение пред вратата на Италия, но Пике си послужи с ръка при овладяването на топката и получи жълт картон.В 114-ата минута силен удар от дистанция на Шави затрудни максимално Буфон, който с върха на пръстите си отклони топката в гредата. Само две минути по-късно Буфон отново трябваше да спасява вратата си. В

крайна сметка и допълнителните 30 минути не бяха достатъчни за двата тима да си отбележат гол и така се стигна до изпълнение на дузпи, в които решаващата роля се падна на двамата вратари – Икер Касийяс и Джанлуиджи Буфон. Изпълнителите на дузпи обаче не дадоха големи шансове на двамата стражи да проявят уменията си. Всички изпълнители бяха хладнокръвни, но в седмата дузпа за Италия Бонучи се пропука и пропусна. Хесус Навас обаче не сгреши и така със 7:6 при дузпите “ла фурия роха” се класира на финала.

Италия – Испания 0:0 в редовното време, 6:7 при дузпите

1:0 – Кандрева (Ит)

1:1 – Шави (Исп)

2:1 – Акуилани (Ит)

2:2 – Иниеста (Исп)

3:2 – Де Роси (Ит)

3:3 – Пике (Исп)

4:3 – Джовинко (Ит)